Новое о капельном орошении - Компания *РОСТА* - РАЗРАБОТЧИК И ПРОИЗВОДИТЕЛЬ СЕЛЬСКОХОЗЯЙСТВЕННОЙ ТЕХНИКИ И СИСТЕМ ПОЛИВА
РАЗРАБОТЧИК И ПРОИЗВОДИТЕЛЬ                        
СЕЛЬСКОХОЗЯЙСТВЕННОЙ ТЕХНИКИ И СИСТЕМ ПОЛИВА
 • Russian
 • Ukrainian
 +38 (0619) 43-60-28, 43-11-77              
Средства механизации Оборудование для мотоблоков Техника для тракторов Фильтры и фильтростанции Продукция AZUD
Песчано-гравийные фильтры

Нове про краплинне зрошування

Десять років - таким є вік досвіду українського овочівника у користуванніі системами краплинного зрошування. Десять років досвіду знайшли свою реалізацію у якісно новому підході до технологій вирощування овочів, склався новий погляд на ці технології, хоча номенклатура вживаної техніки особливих змін не зазнала. Як розвиватися далі? Куди йти або, хоча б, куди дивитися? Відповісти на це питання можна навіть поверхнево поглянувши на технології краплинного зрошування, вживані на Заході. Не все, що застосовується у них, корисно для нас, але вибрати з широкої різноманітності європейської техніки й технологій, безсумнівно, є що.

Близько сорока років світовому досвіду вживання краплинного зрошування. Що робили там усі ці роки? Як розвивалися технології та як мінялася техніка? Що було двигуном цих змін? На ці й інші питання ми постараємося відповісти у цій публікації.

Технологія краплинного зрошування у наступний час включає декілька вужчих технологій, заслуговуючих окремого розгляду.

 • технологія підготовки води для краплинного зрошування;
 • технологія внесення добрив;
 • власне технологія поливу;
 • технологія обслуговування системи краплинного зрошування.

Найбільший розвиток у нас отримали технології, що максимально впливають на результат - врожайність вирощуваних культур. Це технології внесення добрив, до яких вже міцно прилипнуло слово «фертигація», та технологія поливу. Це й зрозуміло. Немає сенсу застосовувати краплинне зрошування, не реалізуючи його головних переваг - доставки води та живильних речовин до коріння рослин у потрібній кількості і в потрібний час. Розглянемо перелік устаткування, вживаного для реалізації цих технологій у наступний час.

Немає нічого незвичайного у тому, що для транспортування води від водоймища до фільтростанциі, від фільтростанциі до поля застосовуються труби найрізнішого діаметру, виготовлені з різних матеріалів, часто пристосовані до інших систем зрошування, але усю систему транспортування води об'єднує одна загальна риса — усе це тимчасові водопровідні мережі, які монтуються на початку сезону на поверхні поля, а у кінці сезону демонтуються та відвозяться на склад.У зв'язку з такою вимушеною мобільністю водопровідних систем широке поширення отримало вживання гнучкого шланга (Lay Flat), який поступово витісняє з полів поліетиленову й металеву труби, що вимагають тривалого та ретельного монтажу.

А як у них? Звичайно ж Lay Flat! Але на полях крупних господарств овочівників, де повністю забезпечена овочева сівозміна, змонтовані підземні водопровідні мережі, виготовлені з ПВХ труби, - міцного та широко поширеного матеріалу. Інжектор для внесення добрив Такі водопровідні мережі вимагають одноразових капітальних витрат, легко монтуються (за допомогою клейових з'єднань) не схильні до корозії, і можуть служити практично вічно. Зупинимося коротко на замочній арматурі. Крани й засувки з ручним управлінням застосовуються також у них, але дуже часто їх замінюють гідроклапанами, керованими мікропроцесором з центрального пульту. Програма увімкнення кожного клапану (яка відповідає нормі поливу культури, що обслуговується цим клапаном) задається один раз за сезон, і надалі не вимагає втручання людини.

Вмістище удобрювача МАРС-2

Система внесення добрив наших реалій в основному обмежена двома варіантами:

 • інжектор застосовується, якщо вхідний потік води має відповідні енергетичні характеристики (тиск не менше 2 атмосфер);
 • вмістище удобрювача - якщо тиск невеликий, а площі потрібно поливати великі.

За кордоном та у високотехнологічних системах фертігациі в Україні застосовуються автоматизовані станції внесення добрив, які подають добрива до поливної води згідно із заданою програмою. Станція внесення добрив AZUDQGROW Програма вводиться на період внесення, що відповідає певній фазі зростання рослин (наприклад бутонізація, цвітіння). Такі станції зазвичай складаються з вмістищ із приготованими розчинами, центрального посту із блоком керування, витратомірами, інжекторами або інжекційними насосами. Оскільки нашою метою є порівняння технологій «у нас і у них», ми не аналізуватимемо роботу кожного з цих вузлів.

Другий (й найосновніший) етап доставки води з добривами до коріння рослин — це безпосередньо трубки краплинного зрошування. Уся ця група розділилася на дві частини, що отримали у нас свої відмітні позначення:

 • «стрічки» краплинного зрошування, в яких крапельниця виготовлена з матеріалу самої стрічки, або в якій матеріал стрічки служить її головною складовою частиною (T-Таре, Rodrip, Queen Gil);
 • «трубки» краплинного зрошування, в яких крапельниця виготовлена окремо від трубки і вставлена до неї у процесі виготовлення останньої (Azud, Eurodrip, Netafim)
Ділянка трубки краплинного зрошування з крапельницею (AZUD)

Основна технологічна відмінність «трубок» від «стрічок» полягає в їх конструкції. Трубка виробляється шляхом екструзії при високому тиску, під час якої до неї вварюєтся жорстка крапельниця, виготовлена заздалегідь. Таким чином трубка є цілісним виробом з локальним водовипуском, чим обумовлена її стійкість до механічних дій та однорідність емісії. Стрічка ж виготовлена шляхом склеювання, а її крапельниця є частиною самої стрічки. Через це у польових умовах при деформації або пошкодженні стрічки деформується й ушкоджується також крапельниця, порушуючи (а деколи і припиняючи) свій технологічний процес виділення води, трубки ж позбавлені цього недоліку, робота крапельниць у трубках стабільна незалежно від зовнішніх умов.

Існує ще одна група виробів, яку можна назвати «стрічки, які хочуть називатися трубками» (виробники Toro, Plastro). Принаймні так їх хочуть називати компанії, що представляють цей продукт до ринку України. У цих виробах крапельниця виготовлена окремо від трубки, але вмонтована до неъ таким чином, що представляє з нею одне ціле, тобто ушкоджується і деформується разом із трубкою. У будь-якому випадку приведена вище класифікація ніколи не була визначальною у виборі трубок їх споживачем. Визначаючим завжди був баланс ціни і якості продукту. При усьому різноманітті переваг і недоліків кожної трубки їх об'єднує одна загальна характеристика — це недорога тонкостінна трубка краплинного зрошування, призначена для використання протягом одного вегетаційного сезону (за кордоном), але в українських реаліях використовувана впродовж 2-4 сезонів. Крапельниці при цьому продовжують якось капати, але при цьому упускається із виду наступне: чим довше експлуатується така трубка, тим більше нерівномірність між окремими крапельницями, тим менше води і добрив потрапляє до потребуючих їх рослин. Результат — зниження врожайності, марно витрачені гроші й час.

Трубка краплинного зрошування AZUDLINE

Саме за якістю стійкості крапельниці зі всього вищепереліченого ряду трубок виділяються трубки AZUDLINE іспанського виробника SISTEMA AZUD. AZUDLINE - це тонкостінна трубка краплинного зрошування з вбудованою жорсткою крапельницею, що забезпечує максимально сприятливі умови для сезонно вирощуваних культур. Вона має тривалий термін служби, стійкіша до засмічення, забезпечує точніше і стабільніше зрошування. Це досягається спеціальною технологією захисту крапельниці DRIPSAFER, розробленою AZUD. Технологія DRIPSAFER забезпечує максимальну надійність роботи крапельниці, і запобігає проникненню до крапельниці часток, які можуть привести до її засмічення:

 • гідродинамічні властивості вхідного фільтру крапельниці запобігають проникненню зважених часток до крапельниці (забруднення просто проносить мимо крапельниці потоком води) - динамічна система захисту.
  Динамічна система захисту крапельниці фото 1 Динамічна система захисту крапельниці фото 2 Динамічна система захисту крапельниці фото 3
 • розміщення фільтру крапельниці, зорієнтоване по напряму потоку дозволяє часткам, які вже осіли у фільтрі, легко бути змитими великим потоком води при початку поливу або при промиванні трубки, коли швидкість циркуляції води в межах крапельниці збільшується - лінійна система захисту.
  Частки забруднень осідають на вхідному фільтрі крапельниці AZUD Частки забруднень осідають на вхідному фільтрі крапельниці AZUD
  Сильний потік води на початку поливу змиває забруднення - лінійна система захисту крапельниці AZUD Сильный поток воды в начале полива смывает загрязнения - линейная система защиты капельницы AZUD
 • частки, розмір яких більше розміру вхідного отвору фільтру крапельниці, затримуються фільтром — третя складова технології DRIPSAFER - механічна система захисту.
Забруднення, що проникли усередину крапельниці AZUD, протягаються до виходу від неї - механічна система захисту Забруднення, що проникли усередину крапельниці AZUD, протягаються до виходу від неї - механічна система захисту Забруднення, що проникли усередину крапельниці AZUD, протягаються до виходу від неї - механічна система захисту .

Крім того, крапельниця AZUDLINE має лабіринт, створюючий турбулентний потік, що запобігає осадженню частокув її перетині. Новизна конструкції крапельниці полягає у формі зубчастого каналу, зубці якого розташовані по напряму траєкторії руху потоку, що сприяє простяганню твердих часток по перетину крапельниці, уникаючи при цьому її засмічення.

У експлуатації трубки AZUDLINE демонструють високу однорідність поливу і надійність роботи крапельниці.

Проте за кордоном часто можна зустріти вживання товстостінних трубок з вбудованою крапельницею! На овочевих полях лежать трубки з товщиною стінки 1 мм та із крапельницею, здатною прослужити до 20 років! На це є декілька визначальних причин.

 1. Серйозне відношення до підготовки води, вживаної для краплинного зрошування. У результаті при обмеженості водних запасів та вживанні для поливу засоленої води й заздалегідь очищених міських стоків трубки краплинного зрошування служать тривалий час (зверніть увагу — знов капіталовкладення).
 2. Серйозне відношення до технології поливу і стабільності роботи системи краплинного зрошування. Застосовуються трубки, здатні протягом усього періоду експлуатації підтримувати декларовані технічні характеристики.

У зв'язку з цим товстостінна трубка каплельного зрошування з інтегрованою крапельницею AZUDDRIP - це оптимальний вибір для поливу овочів, садів й виноградників в умовах рівної місцевості. Моделі трубок краплинного зрошування AZUDRIP, завдяки продуманій конструкції та вживаним матеріалам, мають найкращі характеристики при зміні тиску води, температури й механічних діях. Трубка краплинного зрошування AZUDRIP Тому трубка AZUDRIP стала прототипом цілого ряду трубок краплинного зрошування, які застосовуються більш вузьконаправлено. Фільтр крапельниці AZUDRIP з технологією AZUD DRIPSAFER, забезпечує крапельницю максимальним механізмом захисту і, тому, запобігає попаданню до крапельниці забруднень й блокування крапельниць. На базі трубок AZUDRIP (для їх здешевлення) розроблені трубки AZUD з укороченою крапельницею й зменшеною товщиною стінки AZUDRIP COMPACT, трубки AZUD РС-DIS з крапельницею, компенсуючою тиск, й призначені для використання на пересіченій місцевості при великій довжині ряду, трубки AZUD PCR-DIS з крапельницею, компенсуючою тиск, й системою самоблокированія. Новинкою для України є трубка AZUD TRELLDRIP.

Трубка краплинного зрошування AZUD PC-DIS

AZUD TRELLDRIP є унікальною системою зрошування для культур, що вирощуються на шпалері, — об'єднуючи у собі три компоненти: трубка + крапельниця + дріт в одному виробі. Переваги цієї трубки перед іншими системами очевидні:

 1. Економія матеріалів - трубка вже закріплена на дроті і не вимагає кріплень.
 2. Заощадження часу на монтаж - у порівнянні з традиційними системами немає необхідності в кваліфікованих кадрах для монтажу. Немає необхідності у виконанні робіт по навішуванню й затиску кріплень для трубки зрошування. Трубка краплинного зрошування AZUD TRELLDRIP
 3. Ефективність зрошування, точність розташування плями зволоження - ідеальна вирівненість AZUD TRELLDRIP гарантує, що кожна крапля впаде строго у визначеному місці. Початкова однорідність спостерігається по усій довжині; довжина трубки не залежить від коливань температури і не змінюється навіть після виконання таких робіт по догляду за рослинами, як механізоване прибирання й фітосанітарна обробка.
 4. Довговічність дроту - додатковий захист шаром поліетилену, що покриває оцинкований дріт, оберігає його від дії хімічних препаратів, використовуваних при обробці фунгіцидами та внекорневих підгодівлі.

Друга складова довговічності систем краплинного зрошування - системи фільтрації. У наших системах краплинного зрошування склалася така схема компоновки устаткування:

Спочатку вода проходіт попереднє очищення на гравієвих фільтрах. При цьому відбувається очищення води від органіки, що міститься у ній. Фільтростанція ФС-12 (МАРС-1) У сільському господарстві застосовуються в основному «швидкі» гравієві фільтри, що очищують воду від крупних органічних включень та від мікроводоростей. Широке вживання отримали «швидкі» гравієві фільтри виробництва компанії РОСТА. Перелік устаткування з різною продуктивністю задовольнить вимоги абсолютно всіх фермерів. Наші фільтростанциі ФС-6 знайшли вживання у невеликих тепличних господарствах, присадибних господарствах, ландшафтному зрошуванні, фільтростанция ФС-12 - «Марс-1» користується великою популярністю при використанні на ділянках площею до 3 га. Фільтри ФГ60 та ФГ80 стали основою фільтростанций на полях від 10 до 100 га. Якість цих фільтростанций перевірена часом. Компанія РОСТА є основним постачальником гравієвих фільтрів на ринку України і у країнах СНД. Наші фільтри працюють в Європі, Африці й США.

Фільтростанція 160 м<sup>3</sup>/год на базі двох гравієвих фільтрів ФГ-80 й фільтрів тонкого очищення AZUD HELIX SYSTEM

«Повільний фільтр», що виробляє повне очищення води від мікроводорослей, через його великі габарити й вимоги до обслуговування, вживання в сільському господарстві не знайшов.

Після гравієвих фільтрів зазвичай стоять дискові, призначення яких — остаточне очищення води. Вода фільтрується, проходячи через зазор між щільно стисленими рифленими дисками й залишаючи на їх поверхні забруднення з розміром, більшим за розміри цього зазору.

Не вдаючись до подробиць роботи кожного фільтру, можна стверджувати, що технологічний процес очищення води при правильному підборі режиму роботи кожного з компонентів фільтру виконується якісно. Фільтри AZUD HELIX SYSTEM Але окрім процесу фільтрації у фільтрах передбачається очищення (промивання) й обслуговування, а цим процедурам зазвичай не приділяється досить уваги при експлуатації, що істотно впливає на подальшу роботу устаткування, веде до погіршення якості фільтрації та відмов устаткування. Повністю позбавлені цих недоліків дискові автоматичні фільтри AZUD HELIX AUTOMATIC. Фільтростанциі на базі AZUD HELIX AUTOMATIC, завдяки унікально організованому процесу фільтрації й промивання, забезпечують повний цикл водопідготовки для краплинного поливу та забезпечують якісне очищення фільтруючих елементів. Основа надійності фільтрації усіх фільтрів AZUD HELIX запатентований AZUD спеціальний гвинтовий елемент HELIX, що закручує воду при вході у фільтр і що не дозволяє крупним домішкам осідати на картріджі фільтру. ґвинтовий елемент HELIX У фільтрах AZUD лопаті елементу HELIX виконані таким чином, що закручування потоку води відбувається в будь-якому положенні фільтру, а крупні домішки знаходяться в зваженому стані до самого промивання фільтру, не забруднюючи при цьому картрідж. Фільтростанція AZUD HELIX AUTOMATIC (720 м3/год) Гвинтовий елемент HELIX істотно збільшує тривалість циклу фільтрації. Дисковий картрідж фільтру AZUD HELIX AUTOMATIC, що самоочищається, має унікальну конструкцію, яка дозволяє виробляти зворотне промивання за короткий час (30 сік) з мінімальними витратами води (витрати води на промивання — 3 л/сек) та не має зв'язаних частин, що обертаються, що додає конструкції простоту й надійність. Фільтростанції AZUD HELIX AUTOMATIC забезпечені надійними автоматичними клапанами, які керуються зі свого пульта. Напруга живлення пульта управління (12 В) дозволяє використовувати автоматичні фільтростанциі без стаціонарних джерел електроенергії. Одного комплекту пальчикових батарей вистачає для безперервної роботи протягом сезону. Бездоганна інтеграція усіх і кожного з компонентів AZUD HELIX AUTOMATIC гарантує максимальну надійність в установці, об'єднуючи працездатність із стійкістю і якістю фільтрації, досягаючи головного завдання в цій системі фільтрації.

Блок керування, який обслуговує фільтростанцію AZUD HELIX AUTOMATIC (720 м3/год)

Керування системою промивання здійснюється за допомогою різних програматорів. Одна автоматична фільтростанція AZUD HELIX AUTOMATIC дозволяє поливати десятки тисяч гектар. Для українського фермера це може здатися новим, але автоматичні фільтростанції AZUD HELIX AUTOMATIC дозволяють здійснювати фільтрацію води з відкритих джерел без вживання піщано-гравійних фільтрів. Це досягається завдяки конструкції фільтрів, описаній вище.

Це дозволяє зробити фільтростанцию повністю автономною і керованою без залучення висококваліфікованих кадрів.

З кожним роком в Україні усе більше число фермерів робить свій вибір на користь краплинного зрошування AZUD. Висновок з вищесказаного звичайний - якщо ви хочете забезпечити довговічність роботи системи краплинного зрошування дотримуйтеся таких основних правил:

 • застосовуйте трубки, конструкція крапельниць яких передбачає тривалу експлуатацію (AZUDLINE, AZUDRIP);
 • грамотно організований цикл фільтрації та правильний підбір устаткування допоможе запобігати проблем з його роботоздатністю протягом експлуатації;
 • обирайте фільтруюче устаткування, що вимагає мінімального обслуговування (AZUD HELIX) і що працює в автоматичному режимі (AZUD HELIX AUTOMATIC);
 • у випадку, якщо вибір є ускладненим, звертайтеся до компанії РОСТА, яка є екслюзівним представником компанії AZUD SYSTEM, - виробника систем краплинного зрошування й фільтрації. Наші фахівці спроектують та підберуть устаткування для системи краплинного зрошування будь-якої складності.

Директор
агротехнологічного
департаменту НПК "РОСТА"
Золотарев Роман
 
 
 
 
72319, Україна, м. Мелітополь, пр-т. Б. Хмельницького, 27
тел. +3 (0619) 43-60-28, 43-11-77
e-mail: Ця адреса електронної пошти приховується від різних спамерських та пошукових роботів. Щоб побачити її потрібно активувати java-script.
Компанія "Роста" - виробник техніки для овочівництва та систем краплинного зрошення © 2000-2010

Rambler's Top100